Každý kdo v zimním období někdy vyrazil na hory jistě ví, že jednou z nejdůležitějších součástí výbavy vozidla by měli být sněhové řetězy. Ty jsou nezbytnou pomůckou především na komunikacích, kde z důvodu častého sněžení není jejich údržba tak dokonalá, jako v nížinách. Velká část našich i zahraničních hor také leží v ochranných pásmech, ve kterých je zakázáno používat posypovou sůl. Sněhové řetězy jsou tak jedinou možností, jak se do cíle své cesty bezpečně a pohodlně dostat.
Pokud tedy i vy plánujete cestu do horských oblastí, rozhodně byste výbavu v podobě kvalitních sněhových řetězů neměli podceňovat. Na trhu jich existuje hned několik druhů, od těch nejobyčejnějších, až po velmi propracované, které umožňují například velmi jednoduché nasazení, které zvládne i méně zručný jedinec ihned na první pokus. Sněhové řetězy bývají vyrobeny z velmi pevných a odolných materiálů, jelikož je na ně při jízdě vyvíjen velmi silný tlak, především pokud auto při rozjezdu zabírá. Proto byste měli dát přednost především kvalitním a prověřeným výrobcům, jelikož u nich je záruka kvality a odolnosti skutečně na prvním místě. V případě poškození řetězu totiž může uvolněná část výrazně poškodit i podběh či blatník vašeho vozu.
Ať už si koupíte standardní sněhové řetězy, nebo takové obsahující systém bleskového nasazení, vždy byste si měli jejich montáž vyzkoušet doma, takzvaně nanečisto. Čtení návodu a snaha nasadit sněhové řetězy na první pokus především při sněhové vánici či hlubokých mrazech není ideální situace, která by vás na vašich cestách měla potkat. Ti, co jsou na horách téměř každodenně, vám toto jistě sami potvrdí. Jakmile však máte řetězy nasazeny, můžete v klidu pokračovat ve vaší cestě i tam, kam se bez nich nedostanete ani se zimními pneumatikami, které jsou na horách také naprostým základem.