Mezi „suvenýry“, které si můžeme přivést z dovolené, patří kromě nejrůznějších sošek, keramiky či magnetů i malý, nepříjemný hmyz, kterého zbavit se pouze vlastními silami není téměř možné – štěnice. Pokud si myslíte, že to pro vás není aktuální, mýlíte se, domácností, které výskyt štěnic trápí, je čím dál tím více a nehraje roli, zda uklízíte jednou za měsíc, za týden či každý den.
Během krátké doby jsou všude a odolají téměř všemu
Stačí si z dovolené přivést jednu samičku štěnice domácí a během několika málo týdnů může být vaše domácnost kompletně zamořená. Štěnice je lidský parazit, který se živí krví. Zatímco přes den je neuvidíte, v noci jsou velmi aktivní, navíc jsou i značně plodné. Udává se, že jedna štěnice údajně za svůj život naklade až pět set vajíček. Kromě toho jsou také obdivuhodně odolné, bez potravy dokáží přežít několik týdnů a zbavit se jich představuje nesnadný úkol. Na štěnice nezabírají žádné repelenty, odpuzovače či pastičky, například deratizace neboli hubení hlodavců je mnohem jednodušší záležitostí. S hlodavci se také mnohem méně často setkáme v našich obytných prostorách, většinou se okupují sklepní prostory, garáže či půdy.
Likvidace štěnic vyžaduje profesionální odborné služby, neboť proti běžným insekticidům jsou štěnice imunní. Dezinsekce štěnic většinou spočívá v aplikaci speciálního insekticidu na veškerý nábytek, který je nutné předtím rozebrat, a další místa v celém bytě. Při silném zamoření se používá jeho kombinace s ULV aerosolem.
Štěnice nejsou zdaleka jediné nebezpečí
Kromě štěnic si z dovolené, především v exotičtějších částech naší planety, můžete přivést i další problematický hmyz, šváby. I jejich likvidaci je vhodné přenechat odborníkům. Následná desinsekce švábů probíhá většinou kombinovanou formou postřiku a požerových nástrah. Nechceme vás od jezdění na dovolenou odrazovat, ale po příjezdu vždy důkladně prohlédněte a vyčistěte veškerá zavazadla, vyplatí se to.